+36 52 490-709

Csecsemő tanácsadás

Okos eszközök használata kisgyermek korban,avagy a digitális cumi

Januárban voltam egy mesterkurzuson és roppant érdekes előadást hallottam.
Az előadó Tari Annamária volt, akinek már több könyve megjelent az adott témában.
Ebből az előadásból szeretnék néhány gondolatot megosztani a kedves szülőkkel.
A három évesnél fiatalabb gyermekek 42 százaléka rendszeresen használ valamilyen okos eszközt.
Kisikolás korra ez a szám 89 százalékra nő.
A felmérések szerint a magyar szülők közel 70 százaléka nyilatkozott úgy, hogy gyermeke napi szinten használ 
valamilyen okos eszközt.
Miért káros ez főleg kisded korban?
A korai anya-gyerek kapcsolat egyik legfontosabb eleme az érzelmek mentalizációja.
Mit is jelent ez a szó?A mentalizációnak kiemelt szerepe van emberi működésmódunkban.
Az egyik legfontosabb feltétele annak, hogy társas életünkben sikeresek lehessünk.
Megérteni azt ,hogy mások mit miért cselekednek. Ez nem egy velünk született képesség, ezt a képességet
tanulnunk kell csecsemőkortól a gyermekkoron át,amelynek fejlődése főként a szülőkkel való  mindennapos interakciók
eredménye. A mentalizációs képesség egy többlépcsős fejlődési folyamat eredménye.
Ebben a folyamatban a csecsemő megtanulja mi  is az amit érez,vagyis felnőtt korára megnevezhető és beazonosítható érzelmei lesznek.  
A tanulási folyamatban fontos szerepe van a tükörneuron rendszernek.
Ezek a tükörneuronok csak akkor képesek tükrözni a cselekvés-sorokat, ha élő modellektől cselekvő élőlényektől származnak.
A kisgyermeknek élő nevelőkre és játékra van szüksége!
A képernyőn látott alakoknak, vagy embereknek megvan az a jelentős hátrányuk, hogy nem tudnak a gyerekkel egyedi interakciókat kialakítani.
Egy gyermeknek három éves koráig /legalább!/  arra van szüksége, hogy élő személyekkel szerezzen tapasztalatot.Idegrendszere,ezen belül 
a tükörneuronjai és érzelmi inteligenciája is ebben az időszakban fejlődik a legnagyobb mértékben.
Ezért van szüség arra, hogy már újszülött kortól folyamatosan beszéljünk a gyermekhez, meséljünk, énekeljünk, mondókázzunk neki.
Törekedjünk arra, hogy a gyermek minél kevesebb időt töltsön  el a televízió képernyője előtt.A játék, a szabadban együtt  eltöltött idő ,amikor vele vagyunk
(és nem nyomkodjuk a mobiltelefonunkat) ,rengeteget segít abban, hogy  megtanuljon tőlünk mindent,ami az érzelmi fejlődéséhez szükséges.
Egyben ajánlani tudom Tari Annamária könyveit is ,hogy mi szülők megértsük az "alfagenerácio,zgeneracio világát.

 
Csecsemő tanácsadás

Csecsemő tanácsadás

Időpontja:  Hétfő:11-12 óráig
                       Kedd:14-15 óráig
                       S
szerda11-14 óráig

Kérem a szülőket, hogy csak egészséges babát hozzanak a tanácsadásra.
Ha náthás, köhög, lázas, kérem a betegrendelést vegyék igénybe.
A hosszas  várakozás  elkerülésére, használják az időpont kérést, lehetőleg egy héttel korábban kérjenek időpontot a rendelés előtt, vagy után.

Célja: a csecsemők fejlődésének nyomon követése, a védőoltások beadás,táplálási, bőrápolási teendők megbeszélése. Célszerű, ha kérdéseit felírja, hogy mindenre kielégítő választ kapjon.

Milyen rendszerességgel kell jönni?
1 hónapos korban (állapotfelmérés, beutalás csípőszűrésre, védőoltások megbeszélése)
2 hónapos korban kötelező és ajánlott védőoltás
3 hónapos korban szűrővizsgálat, kötelező és ajánlott védőoltás
4 hónapos korban kötelező és ajánlott védőoltás
5 hónapos korban ajánlott védőoltás
6 hónapos korban szűrővizsgálat, ajánlott védőoltás
7 -9 hónapos korban szükség szerint havonta egy alkalommal, ha probléma van
12 hónapos kor, kötelező védőoltás Pmeumococcus ellen .valamint a 2023.január 01. után születetteknek Bárányhimlő  elleni oltás
13 hónapos korban ajánlott védőoltás a C típusú agyhártya gyulladás ellen.
15 hhónapos   korban kötelező  védőoltás Kanyaró ellen   és a  bárányhimlő elleni oltás 2. adagja
18 hónapos korban kötelező védőoltás
2 éves korban, majd utána évente szűrővizsgálat 6 éves korig
6 év után 2 évente szűrővizsgálat

A megjelenést úgy időzítsék, hogy a baba vagy a gyermek töltse be az adott kort.
 
Csecsemőtáplálás, gyümölcsök és főzelékek bevezetése

Csecsemőtáplálás, gyümölcsök és főzelékek bevezetése

Csecsemőtáplálás, gyümölcsök és főzelékek bevezetése.
A csecsemő legoptimálisabb tápláléka 6 hónapos korig az anyatej, amely 1 éves korig a domináns táplálási mód. Összetétele a csecsemő korának megfelelően változik,6 hónapos korig kielégíti a csecsemő tápanyag és folyadék igényét. Ha a csecsemő igényli/pl. melegben/ tiszta forralt vizet kapjon folyadékpótlásnak.

Gyümölcsök bevezetése:
6 hónapos kortól általában a délelőtti két etetés között kapjon a csecsemő gyümölcsöt. Először 1-2 kiskanál gyümölcslevet, majd ha 3-5 napig nincs probléma, akkor gyümölcspépet is kaphat. A gyümölcsök bevezetésének sorrendje: alma, őszibarack után óvatosan idénygyümölcsként a meggy, cseresznye, sárgadinnye, hámozott szilva, majd az érzékenységnek megfelelően, a sárgabarack, körte, déligyümölcsök/ narancs, mandarin, banán/.
Csecsemőknél kerüljük az apró magvas allergiát okozó gyümölcsök: eper, málna, szeder adását! A gyümölcsöket ne cukrozzuk! 

Főzelékek bevezetése:
6 hónapos kortól kezdődjék a főzelékek bevezetése, de anyatejes táplálás hiánya esetén 4 hónapos korban állíthatók be legkorábban, a déli étkezéskor. Fokozatosságra kell törekedni. Egyszerre csak egyfajta főzeléket szabad kis mennyiségben kipróbálni (4-5 teáskanállal, azaz 10-20 grammot) majd fokozatosan úgy emeljük az adagokat, hogy 2-3 hét alatt lehessen egy teljes szoptatást helyettesíteni a főzelékkel.
8 hónapos kortól kezdve a délutáni étkezés is főzelék legyen.9 hónapos kor után napi 3-4-szer, 12 hónapos kortól napi 4-5-ször adható kiegészítés a szopás mellett. Az anya dönti el, meddig szoptatja a gyermekét, a javaslat az, hogy folytassa 2 éves korig, de akár azt követően is.
Az új ételek 3-5 nap különbséggel kövessék egymást. Ha valamely új ételt a csecsemő nem fogyaszt szívesen, semmiképpen ne erőltessük annak folytatását.
A főzelékek bevezetését burgonyával kezdjük, és a csecsemőkor idején leginkább ezzel történjen a főzelékek sűrítés is.8 hónapos kor után sűrítésként rántás helyett használhatunk rizspelyhet illetve kukoricapelyhet is. Kezdetben passzírozhatunk, vagy turmixolhatunk, 8-10 hónapos kortól pedig villával törjük át a főzelékeket. Darabos ételt csak akkor adjunk, ha már zápfogai is vannak, amelyekkel meg tudja őrölni a főzelékrészeket.
A főzelékek bevezetésének sorrendje: burgonya, sárgarépa, cékla, saláta, sütőtök, szelőtök, gesztenye, brokkoli, kelbimbó, spenót, zöldborsó, zöldbab, spárga következzék.
Magas, nehezen emészthető rosttartalma miatt kelkáposztát, karalábét, karfiolt csak 8 hónapos kor után adjunk.
Spenótot, sóskát magas oxálsav tartalma miatt csak hetente egyszer adjunk. Gyorsfagyasztott zöldségeket, gyümölcsöket bátran használhatunk.Pr
Primőr, fóliában termesztett zöldséget, gyümölcsöt 1 éves kor alatt tilos adni, mert ezek magas nitrát tartalma a csecsemőknél életveszélyes állapotot okozhat!
Főzelékek dúsítására, a vashiány megelőzésére 6és fél hónapos kortól adjunk húst is: csirke, pulyka. A csirkemáj legfeljebb hetente 1x adható, de csak fiatal állat mája legyen.(a máj a szervezet méregtelenítő szerve és ezért sok káros anyag felhalmozódik benne)
A főzelékbe 7-8 hónapos kortól 1 deciliterenként 1 kávéskanálnyi növényi olaj adása ajánlott (napraforgóolaj, oliva olaj) 1 éves korig a csecsemőknek a főzeléket külön készítjük el, nem a felnőttek számára főzött levesekből szedjük ki a zöldséget, mivel a csecsemő emésztő rendszere nem képes megemészteni a zsíros ételeket. Külön kislábasban készítjük el a zöldségeket kevés főzőlével.
A szolidok(az anyatejen és tápszeren kívüli ételek)bevezetésének sorrendje nem szigorúan kötött,de minden területen a fokozatosságra kell törekedni.
További ételek bevezetése:
Glutén tartalmú ételeket 4 hónapos kor előtt semmiképpen ne adjunk 5.hónap kezdetétőlvezessük be, de 12 hónapos korig csak kisebb mennyiségben ,lehetőség szerint amíg a csecsemő szopik.
(gluten tartalmú ételek:búza,árpa,rozs,zab,és az azokból készült ételek)
9 hónapos kortól adható sajt, túró, joghurt, ha nincs allergia a családban. Tojást 8 hónapos kortól adunk, főtt tojásnak a sárgája a főzelékbe téve.
1 éves kor felett adható csak tojásfehérje.
1 éves kor alatt a méz és a gyógyteák esetleges pollentartalmuk miatt nem javasoltak.
Milyen ételeket (folyadékokat ) ne adjunk a csecsemőknek
Ne adjunk sót és cukrot a pürékhez,ételekhez.
Fekete és zöld tea
Natív hígítatlan tehéntejet : a pasztörizált,vagy forralt tej fő ételnek nem adható,de kis mennyiségben a szilárd táplálékokkal együtt lehet adni.
A kecsketej önmagában táplálkozás élettani szempontból nem megfelelő, mivel egyes vitaminokban (B6, B12, C, D, Folsav) szegény, ásványi- anyag tartalma pedig magas. Adása azonban kiegészítő táplálékként egészséges csecsemőknek 1 éves kor körül nem kontraindikált, amennyiben hatóságilag ellenőrzött és allergiás reakciót nem vált ki.
Egészben ne adjunk diót, mogyorót,cseresznyét,kukoricát,kemény nyers gyümölcsöt,vagy zöldséget, mert fulladást okozhat.
Szükséglet szempontjából kiemelendő még, hogy az elfogyasztott táplálék mennyisége 1 éves korig ne haladja meg a napi 1000 gr-ot. Az étkezések száma 6 hónap fölött 5 (4) és az egyszeri adag 200-250 ml legyen.
Az állati eredetű élelmiszereket egyáltalán nem tartalmazó,un. vegan diéta mind a szoptató anya, mind pedig a csecsemő számára kerülendő!