+36 52 490-709

Láz és lázcsillapítás

A láz és lázcsillapítás korszerű tudományosan  megalapozott gyakorlata
A lázcsillapítás orvosi elvei kb. 20 éve megváltoztak, mióta kutatások igazolták, hogy a láz hasznos és nem veszélyes. A lázcsillapítás egyetlen célja a beteg közérzetének javítása. Ezért csak olyan eljárás javasolt, mely a közérzetet javítja és nem jelent jelentős kockázatot a beteg számára.
 
A láz hasznos kórélettani szerepe az infekciókkal szembeni immunreakció során bizonyítást nyert és általánosan elfogadottá vált. 

A láz, mint probléma
A láz nem betegség, mindig csak tünet.
A testhőmérséklet emelkedése a szervezet egyik legfontosabb védekező reakciója a veszélyesnek, illetve idegennek felismert anyagokkal szemben (pl. baktériumokkal, vírusokkal stb.) 
 A magas testhőmérséklet által ugyanis fokozódik a szervezet védelmét biztosító immunrendszer működése. Gyermekekben az immunrendszer másképp működik, ezért náluk gyakrabban fordul elő olyan betegség, amely lázzal járhat.
A láz gyermekkorban gyakran előforduló emelkedett testhőmérséklettel járó állapot. A láz nem oka a betegségnek, csupán kísérő tünete!
 A láz a szervezet betegségekkel szembeni védekezésének részeként hasznos is lehet. Megjelenése mégis sokszor aggasztó lehet a szülők, gondviselők számára, ezért gyakran fordulnak ilyenkor orvoshoz. Szerencsére a lázas állapot az esetek túlnyomó többségében gyorsan és problémamentesen megoldódik otthoni ápolás mellett is. Előfordul, hogy nem következik be a hamarosan várt javulás, vagy esetleg állapotrosszabbodás észlehető. Mindezek a komplikációk komoly betegség, vagy fertőzés jelei lehetnek, ezért ilyenkor feltétlenül indokolt orvoshoz fordulás!
A lázas állapot emellett a szervezet számára fokozott folyadékveszteséggel is jár, amit nagyon fontos pótolni a kiszáradás elkerülése céljából.
Rossz általános állapotban lévő lázas gyermeknél még a kezelőorvoshoz fordulás előtt célszerű lehet a lázcsillapítás megkezdése. Az időben megkezdett lázcsillapítás sokszor az orvosi vizsgálatot is megkönnyíti. Fokozatosan romló általános állapot esetén azonban késedelem nélkül orvoshoz kell fordulni. A magasabb testhőmérséklet odafigyelést igényel. Ugyanakkor a láz mértéke, vagy tartóssága legtöbbször nem alkalmas egy gyermek állapota súlyosságának megítéléséhez. Különösen igaz ez fiatal csecsemőknél.
6 hónaposnál fiatalabb csecsemőnél a láz ritkán jelentkezik. Ha mégis fellép, azt komolyan kell venni, mert akár súlyos betegség kísérője is lehet. Azonban ebben az életperiódusban alkalmazott kötelező és ajánlott védőoltások nem kívánatos hatásaként is jelentkezhet esetleg magas láz, mely előfordul az oltást követő néhány napban anélkül, hogy a háttérben súlyos betegség állna. Ennek elkülönítése a súlyos állapottól orvosi feladat, tehát ilyen esetben is feltétlenül konzultálni kell orvossal.

Mikor gondoljunk arra, hogy gyermekünk lázas?
A láznak számos kiváltó oka lehet és tünetei is ennek megfelelően változnak.

Jellegzetes tünetek:
  •    rossz közérzet
  •    nyugtalanság, bágyadtság
  •    sápadtság,hideg kéz és láb, forró homlok
  •    éjszakai nyugtalanság, sírás
  •    hirtelen rosszullét, hányás
  •    vacogás
  •    lázgörcs
 
Mi a normális testhőmérséklet és mikor lázas a gyermek?
A normális testhőmérséklet napszaktól függően változik. A testhőt különböző helyeken mérhetjük. A valós testhőmérséklet végbélben mért értéke 0.5 C-kal magasabb, mint a hónaljban mért hőmérséklet.
                                           Hónaljban mért értékek               Végbélben mért értékek
Normális testhőmérséklet:         36-37C                                           36,5-37,5C
Hőemelkedés :                           37-38C                                           37,5-38,5C
Mérsékelt láz:                             38-39C                                           38,5-39,5C
Magas láz:                                  39-40,5C                                        39,5-41 C
Igen magas láz:                           40,5C  felett                                   41 C felett                

Hol és hogyan mérjünk?
Ha a gyermeket melegnek érezzük, a testhőmérsékletet pontosan meg kell mérni hőmérővel, mégpedig az életkornak megfelelő helyen. Tévhit, hogy a lázat kézrátétellel pontosan érzékeljük.
Csecsemő és kisded korban a végbélben ajánlott a hőmérsékletet mérni. Célszerű a hőmérő végét kicsit bekrémezni, így is csökkentve a kellemetlenséget.
Nagyobb gyermekeknél megfelel a hónaljhőmérőzés. Fülhőmérőzés (általában csak 3 éves kor felett) résmentesen felhelyezett tölcsér esetén fogadható el.
A láz ténye és mértéke önmagában nem diagnosztikus. Mindig keresnünk kell a mögötte meghúzódó okot. A betegség súlyossága szempontjából fontos a gyermek életkora. Fiatalabb életkorban az alacsony láz is jelezhet súlyos betegséget, és fordítva, nagyobb gyermeknél még a magas láz sem biztosan jelenti súlyos betegség fennállását. A láz okának megállapítása orvosi feladat. A láz az akut fertőző betegségek egyik jellemző tünete. Csecsemőknél és kisgyermekeknél leggyakrabban:
  • felső- és alsó légúti fertőzés
  • húgyúti fertőzés
  • válthatják ki.

Első várható kérdések.
Ha gyermek lázas állapota miatt felhívja az orvosi rendelőt vagy ügyeletet, előre készüljön rá, hogy gyermeke általános egészségi állapotáról és egyéb tüneteiről is kérdezhetik. Ezekről tehát előre próbáljon meg minél pontosabban tájékozódni. Mindez azért fontos, mert sokszor ezek segítenek eldönteni, hogy elegendő-e az otthoni ápoláshoz tanácsot adni, vagy azonnal orvosi vizsgálatra van szükség.
Az orvos annak érdekében vizsgálja meg a gyermeket, hogy kiderítse a láz okát, és kizárja a súlyos betegségek, fertőzések lehetőségét. A vizsgálat során dől el az is hogyan tovább. A legtöbb esetben a lázas gyermekek otthon ápolhatók. Esetenként ilyenkor is szükség lehet azonban orvosi ellenőrzésre. Jelezni kell azt is, ha nem megoldható az otthoni ápolás.
Azt is célszerű tisztázni, hogy ilyen esetekben Önök telefonon, vagy személyesen kapcsolatba tudnak-e lépni az egészségügyi szolgálattal. Saját elérhetőségüket is célszerű megadni.
 
Veszélyes-e a láz?
Nem a láz veszélyes, hanem a lázat kiváltó betegség lehet akár súlyos is.
A láz hasznos ezért nem feltétlenül kell csillapítani. 
A láz rossz közérzetet okozhat, járhat fájdalommal, itatási nehézséggel.
A láz jelentkezése önmagában az esetek többségében nem indokolja az azonnali orvoshoz fordulást. 

Orvos felkeresése javasolt, ha a gyermek lázas és 
• 3-6 hónaposnál fiatalabb csecsemő; 
• erős fejfájása, tarkó merevsége van, vagy ha a fény zavarja; 
• Légzése nehezített, fullad; 
• Nem iszik; 
• Folyamatosan hány; 
• Aluszékony vagy zavart; 
• Heves fájdalma van; 
• bőrén vörös–lila foltok, vérzések vagy kiütések jelentkeznek; 
• Nem javulnak az enyhe tünetei 48 óra után sem 

A Lázcsillapítás
A láz az esetek többségében ártalmatlan, segít a szervezetnek a fertőzés leküzdésében. Ezzel szemben a fokozott hőtermelés megemeli a szervezet oxigén igényét és rossz közérzettel, levertséggel jár. A betegség kapcsán fájdalom is jelentkezhet, amely komoly diszkomfort érzetet okozhat a betegnek, különösen krónikus betegségekben. Ezért a lázcsillapítás mindig mérlegelést és egyéni elbírálást igényel.
Mindenképpen csillapítandó a krónikus és a súlyos betegek láza. Csillapítani kell azoknak a betegeknek a lázát, akik hánytak, hasmenésük volt és kiszáradás körüli állapotban vannak. Ezen felül mindazon betegek láza is mérséklendő, akiknek a láz szubjektív panaszokat, diszkomfort érzetet okoz. Mindebből az is következik, hogy célszerűtlen az agresszív lázcsillapítás, és a normál testhőmérséklet elérésére sem kell törekedni.
 
Milyen módszerrel?
Fizikális
Ha a meleg testtől hőt vonunk el, az lehűl. Ez a fizikális módszerek elvi alapja, amelyek közé tartozik a borogatás, hűtőfürdő. (Bár megjegyezni kívánom, az elmúlt években sok kritika érte!) Hátránya, hogy nem hat a hőközpont beállítási pontjára, vagyis a hőelvonás után hamar visszaállhat a lázas állapot.
Alkalmazása megkímélheti a szervezetet a gyógyszerek sokszor fölösleges gyakori adásától is.
Gyerekek számára a kíméletesen végzett hűtőfürdő jelentheti a legkevesebb szubjektív kellemetlenséget. A didergést mindenképpen el kell kerülni, mert akadályozza a hő leadását.
Segíthet, ha az aktuális testhőmérsékletű vizet (tehát nem hideg!) Lassan, óvatosan hűtjük, amíg nem kellemetlen, de 31C alá ilyenkor se hűtsük a vizet! Gyakran kavargassuk, és a kellemesen langyos vízzel locsolgassuk a gyermek testét. Soha ne alkalmazzunk jéghideg vizet!  Soha ne hagyjuk egyedül a lázas gyermeket a fürdőkádban!
Hatásos a hűtés, ha csak mellig ér a víz, és a szabadon maradó testfelületet locsolgatjuk az összekevert vízzel folyamatosan. Ne folytassuk a hűtést, ha a testhőmérséklet 38C-ra csökkent!

Tanácsok:
Ügyeljünk az itatásra (szoptatott csecsemőnél az anyatej a legjobb)
Figyeljünk a kiszáradás jeleire (száraz száj, lepedékes nyelv, könnyek hiánya, aláárkolt szemek, fejtető szintjéhez besüppedt kutacs, kevesebb vizelet.)
Biztassuk a gyereket ivásra.
Ne öltöztessük túl/alul a gyereket.
 
Hogyan különítheti el a bőrkiütéseket a bőrbevérzéstől a gyermek testén?
Üvegpohár teszt:
Szorítson finoman egy üvegpoharat a kérdéses bőrfelülethez-ha a poháron keresztül nézve a bőrjelenség nem halványodik,akkor nagy valószínűséggel bőrbevérzésről van szó-ha ilyet észlel azonnal forduljon orvoshoz!

Gyermekorvosi ügyelet elérhetősége:
4032 Debrecen Nagyerdei Krt.98.
Tel.: +36 52 416-275

Borogatás
 A hatékonyság függ az érintkező felület nagyságától, az anyag fajtájától és a hőmérséklettől, valamint a behatás időtartamától. Eredménytelen kicsi felület (csukó, boka) borogatása. Kerüljük a durva hűtést, ami didergést vált ki, így izommunkával jár, amely emeli a testhőmérsékletet. Mindig gyengéd módszert alkalmazzunk.

Gyógyszeres lázcsillapítás 
A gyógyszerek széles skálája képes a hőközpont beállítási pontjára hatni, és így a beteg lázát csillapítani. A hatóanyagok, mint pl. az ibuprofén, a paracetamol, a metamizol segítenek a láz csillapításában és a kísérő szubjektív panaszokat is mérséklik. Az ibuprofen nem csak láz, fájdalomcsillapító, hanem gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik, amely segíti a gyógyulást. A vegyületek közül egyik sem előzi meg a láz kialakulását, nem védi ki a lázgörcsöt, és csak bizonyos idő után hat. Az egyes szerek közti különbség a hatás kialakulásának gyorsaságában, illetve a hatás időtartamában, valamint a mellékhatásokban figyelhető meg. Figyeljünk arra, hogy kétfajta lázcsillapítót ne adjunk be egy időben. Mindig egyeztessen orvosával, kérje ki a tanácsát.
Annak érdekében, hogy elkerülje a gyógyszer-túladagolást, mindig figyelmesen olvassa el a betegtájékoztatót. Vegye figyelembe, hogy a szalicilát tartalmú lázcsillapítók 10 éves életkor alatt nem javasoltak.

Milyen szempontokat vegyünk figyelembe, ha lázcsillapítót választunk?
A gyógyszer hatékonyan és gyorsan csillapítsa a lázat
Hatása hosszú ideig tartson, hogy ne kelljen gyakran alkalmazni
Olyan gyógyszerformát válasszon, amely a gyermek életkorának és betegségének megfelelő, és amelyet könnyen be tud adni neki (kúp szuszpensió, szájban széteső tabletta, tabletta)
 
Fontos, ha bármilyen kérdésben bizonytalan, kérdezze meg gyermekorvosát!
 
Felhasznált irodalom:
Magyar Közlöny LXI évfolyam 7.szám (2011.márc.08)