+36 52 490-709

Hasmenés gyermeknél

Hasmenés gyermekeknél

A hasmenés igen gyakori probléma csecsemő-és gyermekkorban, néhány lépés betartásával a tünetek általában 7 napon belül elmúlnak.

MIÉRT VAN A GYERMEKNEK HASMENÉSE?
 
A hasmenés nagyon gyakori probléma gyermekkorban, amit többféle vírus és baktérium is okozhat. Kisgyermekeknél a rotavírus a leggyakoribb kórokozó. A rotavírussal a gyerekek nagy része megfertőződik, általában 5 éves kor előtt, melyet követően-sok másik gyermekbetegséghez hasonlóan-a gyermek jó eséllyel védett lesz a további rotavírus megbetegedéssekkel szemben. Szennyezett ételek, illetve rossz higiénés viszonyok nem játszanak szerepet a vírus terjedésében. Mint sok más gyermekbetegség, a fertőzés gyermekről gyermekre terjed a közösségen belül, így előbb-utóbb a legtöbb gyermek elkapja a fertőzést.
 
A kezelés legsarkalatosabb eleme mind a vírusos, mind a bakterium okozta hasmenéseknél a kiszáradás elkerülése. Akár vírus, akár baktérium okozza a gyermek hasmenését, a tünetek általában nem tartanak tovább 7 napnál, ha a gyermeket megfelelően itatják és táplálják közben. Ha gyermeknek még egy hét után is hasmenése van, és nincs javulás, vagy a tünetek rosszabbodnak, gyermekorvoshoz kell fordulni.
 
MI OKOZZA A HASMENÉST, MIK A BETEGSÉG TÜNETEI?
 
A kórokozó (ami általában vírus, de nem minden esetben) olyan mérgeket szabadít fel, melyek a víz kiválasztására serkentik a beleket. Ennek következménye a vizes, gyakori székletürítés.
 
A hasmenés okától függően egyéb tünetek is jelentkezhetnek, mint például hányinger, hányás, láz, hasi görcsök és általában rossz közérzet. Fontos felkeresni a gyermekorvost abban az esetben, ha magas láz jelentkezik, vér jelenik meg a székletben, sok nyák látható a székletben, erős hasi fájdalom, vagy görcsök jelentkeznek, vagy a gyermek nem ürít rendszeresen vizeletet.

MIT KELL TENNEM, HOGY MEGELŐZZEM A KISZÁRADÁST?

A kiszáradás valóban a legfőbb veszély a hasmenéses gyermekeknél, főleg csecsemők és kisgyermekek esetében.
Biztosítani kell, hogy a gyermek elegendő folyadékot fogyasszon. A széklettel vagy a hányással elveszített folyadékot pótolni kell a kiszáradás elkerülése céljából.
Biztassa gyermekét arra, hogy minél többet igyon. Ha betegség hányással is jár, akkor egyszerre kis mennyiségű folyadék gyakori itatása a legelőnyösebb. Egy evőkanállal, vagy kiskanállal 2-3 percenként, lehetőleg lehűtött folyadékkal kínáljuk. A csecsemőket, ha anyatejes baba, gyakran mellre kell tenni.
Oralis rehidráló folyadékot (szájon keresztül alkalmazható folyadékpótlás) is alkalmazhatunk, amely beszerezhető a gyógyszertárakban, akár vény nélkül is. Az orális rehidrációs készítmény vagy vízben feloldható por formájában, vagy fogyasztásra kész folyadékként kapható, és arra szolgál, hogy pótolja az elveszített folyadékot, ásványi sókat ( ionokat) és cukrot is.
Ha ön úgy gondolja, hogy gyermeke nem fogyaszt elegendő folyadékot, vagy a kiszáradás jelei észlelhetőek, akkor fel kell keresni a gyermekorvost.

KISZÁRADÁS TÜNETEI

A kiszáradás minden hasmenéses gyermek számára kockázatot jelent. Melyek ezek a tünetek?
  • erős szomjúság
  • száraz száj, nyelv
  • a könnyek mennyisége csökken
  • csökkent vizeletmennyiség(száraz pelenka)
  • beesett szemek,orca,kutacs(puha terület a babák feje tetején)
  • a gyermek bágyadt, vagy aluszékony, nem reagál az ingerekre, vagy szokatlanul ingerlékeny
 
Feltétlenül konzultáljon, vagy keresse fel gyermekorvosát ha:
  • 39°C feletti lázat
  • véres, vagy fekete székletet észlel.
 
MIT EGYEN GYERMEKE A HASMENÉS ALATT?
 
Célszerű kihagyni az étrendből a zsíros, fűszeres, nagyon édes, magas rosttartalmú ételeket. A tömény, hígítatlan gyümölcslevek elősegíthetik a kiszáradást. 
Könnyen emészthető ételeket célszerű adni, ( krumplit, répát, almát, ezek pürésített változatát, teát, almakompótot,kekszet) kezdetben kevés mennyiségben,mert valószínűleg azt fogja észlelni, hogy a gyermek étvágya csökken. A tünetek enyhülésével egyre jobb lesz az étvágy is és visszaállhatunk a gyermek megszokott étrendjére.
 
HASMENÉS ELLENI GYÓGYSZEREK
 
Léteznek speciálisan gyermekek hasmenésének kezelésére kifejlesztett gyógyszerek, amelyek lerövidítik a hasmenés időtartamát,ill. csökkentik annak súlyosságát. Kérje ki gyermekorvosa tanácsát,aki a legmegfelelőbb gyógyszert fogja javasolni az Ön gyermeke számára.
 
AJUNK-E ANTIBIOTIKUMOT HAMENÉS ESETÉN?
 
Az antibiotikumok a baktériumokat pusztítják el. A gyermekkori hasmenések nagy részét vírusok okozzák,ezért az antibiotikumok nem segítenek, viszont mellékhatásokat okozhatnak.
 
KELL-E LABORATÓRIUMI VIZSGÁLATOT VÉGEZTETNI?
 
A heveny hasmenést (általában 7 napnál rövidebb ideig tart) fertőzés okozza. A fertőzést kiválthatja vírus, vagy baktérium,azonban a kezelés mindkét esetben ugyanaz-cél a kiszáradás elkerülése, miközben a szervezet immunrendszere megbirkózik a fertőzéssel.
A hasmenés okának ismerete alapvetően nem befolyásolja a kezelést.
Lehetnek súlyosabb okai is a hasmenésnek,ezért a fentebb ismertetett tünetekre mindig oda kell figyelni.
 
ADJUNK-E PROBIOTIKUMOT?
 
A probiotikumok olyan baktériumokat tartalmazó készítmények, melyek jótékony hatást fejtenek ki a belekben. Segítenek helyreállítani a belekben a normális bakteriális egyensúlyi állapotot. Hasmenésekben alkalmazhatóak, de célszerű kikérni a gyermekorvos véleményét , melyiket válasszuk a sok közül.